Pravda v očích.cz

Navigace:Pravda v očích.czWindows Vista ⇒ Jak na dualboot Windows Vista a Windows XP

Jak na dualboot Windows Vista a Windows XP

Autor článku nenese zodpovědnost za případné škody. Pokud jste Visty instalovali až druhé v pořadí, tedy nejprve Windows XP a následně (na jiný particion či disk) Windows Vista, neměli byste mít teoreticky žádný problém. Ovšem pokud jste to udělali naopak, tedy po Vistách…
windows xp 64bit, dual boot w7 xp, oprava dualboot, jak nainstalovat zvuk do pc XP Windows, bootuji, oprava boot windows XP 64bit, dual boot, PŘEDĚLÁNÍ windows vista na windows 10, windows XP recovery, dual boot win 10 xp,
Autor článku nenese zodpovědnost za případné škody.
Pokud jste Visty instalovali až druhé v pořadí, tedy nejprve Windows XP a následně (na jiný particion či disk) Windows Vista, neměli byste mít teoreticky žádný problém. Ovšem pokud jste to udělali naopak, tedy po Vistách nainstalovali XP, můžete mít problém s dualbootem.

Po nainstalovaní XP se totiž přepíše bootovací záznam a XP se budou bootovat defaultně. Při startu počítače se navíc neobjeví žádné "boot menu" na výběr OS, takže si v podstatě zamezíte přístup do Vist. Právě to jsem dnes absolovoval, ale není takový problém boot záznam přepsat. Samozřejmě je více postupů, jeden z nich je popsán zde, ten ale absolutně nedoporučuji. Tento způsob je jednak obtížný a navíc se může jednoduše stát, že boot záznam zničíte a nezbyde nic jiného, než formát. Zkrátka vyšší postup je typickým příkladem "proč to dělat jednoduše, když to jde dělat složitě". V tomto článku popíši výrazně jednodušší postup, možná existují ještě lepší, každopádně tento by měl být na 99% funkční.Předpokládám, že jste již nainstalovali Windows XP jako druhý systém (po Vistách) a že žádný jiný v počítači nemáte. Postupujte podle následujících pokynů:
  1. Nabootujte instalaci Windows Vista z DVD, vyberte jazyk a pokračujte (Next). V následujícím okně vlevo dole klikněte na tlačítko "Repair your computer".
  2. Nechte "System Recovery Options" aby překontroloval disky, nalezne Visty, pokračujte kliknutím na Next.
  3. V menu "System Recovery Options" zvolte "Startup Repair" a nechte program, ať dokončí operaci. Poté počítač restartuje.
  4. Program změníl bootovací záznam, takže se nyní defaultně bootují Visty. Předpokládám ale, že se s tímto nespokojíte, protože pro změnu se nemůžete dostat do XP.
  5. Nyní si (již ve Vistách) stáhněte a nainstalujte nejnovejší verzi programu EasyBCD.
  6. V menu programu zvolte "Add/Remove Entries".
  7. V rozbalovacím seznamu Version zvolte "NT/2k/XP/2k3", jako Drive zadejte označení disku/partition, na kterém máte XP nainstalované, např. "D:" a do Name zadejte "Microsoft Windows XP"


  8. Klikněte na Add Entry a následně Save.
  9. Restartuje počítač. Nyní by se vám při startu počítače mělo zobrazit klasické "boot menu" s výběrem operačních systémů.
V případě že se později rozhodnete Windows XP odinstalovat, mělo by teoreticky stačit v EasyBCD zvolit XP v seznamu a kliknout na Delete.

Návody na dualbooty u jiných kombinací systémů najdete zde(anglicky).
autor Jakub Dvořák | cal 9.8.2007 | Tipy a triky, návody a postřehy ze systému Windows Vista. Windows Vista |

Kometáře

Nick czechian

Není lehčí použít vestavěné Windows Recovery Environment z Vist nebo Recovery Console ve Windows XP pro opravu MBR?

datum9.8.2007 22:08

Nick Jakub Dvořák

[1]: Netuším, čistě teoreticky by to mělo taky tak jít.

datum10.8.2007 11:08

Nick david

Jede to squele! Díky za výborný a jednoduchý postup.

HW: NTB FS Amilo Xi 1554.

datum17.8.2007 11:08

Nick maweceq

no ja mam recovery disk k mojmu asusu a po jeho spusteni sa da iba odznova naformatovat a instalovat vista takze tento postup asi nebude ucinny... alebo da sa to? nemam cas odskusat a tak by som potreboval radu skusenejsieho... xpcka by sa mi hodili :)

datum9.3.2008 00:03

Nick Petr Sybol

Zdravím, narazil jsem na následující problém a nevím s tím pohnout.

Mám dva fyzické disky (2x Samsung F1 320GB). Na jednom mám nainstalované Visty Ultimate X64, kde druhý disk (na kterém budou XP) tento systém vidí jako F.

Na druhý disk (F) jsem nainstaloval Windows XP, které nyní korektně bootují jako první. Poté jsem přes instalační DVD opravil zavaděč Windows Vista, takže nyní Visty bootují jako první.

Nainstaloval jsem ve Windows Vista aplikaci EasyBCD a přidal položku Windows NT/2k/XP a přiřadil ji písmeno F. Když jsem ale kliknul na tlačítko view setting pro zobrazení přehledu nastavení, tak položka Visty i Windows XP měli stejné písmeno disku C, proto jsem v záložce Configure boot zeditoval položku Windows XP na správné písmeno F a dal SAVE. Nyní Vista ukazuje C a WinXP F, s tím že u položky Windows XP je napsán nějaký zavaděč s cestou NTDLR.

Po restartu mi úspěšně naběhne boot menu, Visty bootují korektně, ale pokud zvolím WinXP, zobrazí se mi ihned chybová hláška, že nebyl nalezen NTDLR.

Nevíte prosím, jak to vyřešit.
Děkuju. Zdraví Petr

datum26.8.2008 10:08

Nové kometáře nejsou povolené.
kalkulačka stahuj zdarma uprava fotek vtipně jak přehrát videa na blesk torrent pc gta 4 plna verze cz zdarma torrent jak hacknout pc www accuweather com miniaplikace registrační klíče sims harry poter on line gta sanandreas cheaty na ps2 anketu hlasovat víckrát

Pravda v očích

© 2017 Copyright Pravdavocich.cz Jakub Dvořák Zásady ochrany osobních údajů. Stránka generována 23.06. 2017, 12:14:57 za 0,0282s
Mobilní verze webu